Nije jasno koje su to kristalne strukture građene od istovrsnih atoma, a koje od binarnih spojeva i što su to uopće binarni spojevi? Hvala

Ime i prezime: Miro Makaj zrinka_makaj@net.hr

Binarni spojevi su jednostavno spojevi koji se sastoje od dvaju elemenata, primjerice natrijev klorid, ugljikov(IV) oskid ili manganov(II) sulfid. Spojevi poput natrijeva sulfata nisu binarni spojevi jer se sastoje od više od dvaju elementa.

Kristalne strukture građane od istovrsnih atoma su upravo to - kristalne strukture koje se građene od atoma samo jedne vrste, tj. kristali elementarnih tvari. Primjeri takovih kristala su kristali kovina (metala), dijamant, grafit i ine kristalne elementarne tvari. Analogno, kristalne strukture građene od binarnih spojeva su kristalne strukture koje se građene od dviju vrsta atoma, tj. atoma dvaju elemenata. Takovi su primjerice kristali natrijevog klorida, cezijevog jodida, bakrovog(II) sulfida i ugljikovog(IV) oksida.

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr