Pozdrav! Zaboravio sam par stvari iz prvog razreda pa vas molim da mi kratko odgovorite na ova dva pitanja: Kako točno možemo izračunati brid elementarne čelije u plošno centriranom kubičnom kristalu, ako nam je poznat polumjer atoma? Da li mogu na neki jednostavan način pretpostaviti kristalnu strukturu ionskih spojeva ili ih treba znati napamet (npr. za NaCl i CsCl)? Zahvaljujem.

Ime i prezime: Martin Grdaković mgrko@hotmail.com

Možemo zamisliti da se atomi u plošno centriranoj ćeliji dodiruju po bočnoj dijagonali. To znači da je duljina bočne dijagonale jednaka četverostrukom radijusu atoma. Iz geometrije znamo da je duljina dijagonale jednaka duljini stranice pomnoženoj sa drugim korijenom iz dva, tj. duljina brida je jednaka četverostrukom radijusu atoma podijeljenim sa drugim korijenom iz dva.

Struktura jednostavnijih ionskih spojeva se može pretpostaviti ako imaš dovoljno kemijskog znanja i iskustva i poznaješ nešto elementarne geometrije. Međutim, mnogo jednostavnije je samo zapamtiti tih nekoliko osnovnih struktura.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr