Koliko ima elektrona,neutrona i protona u Fosforu?

Ime i prezime: Mihaela Čorak Mima.corak@gmail.com

Poznato je preko dvadeset izotopa fosfora, ne znam na koji to točno fosfor sa velikim F misliš.

Generalno, broj protona je jednak broju elektrona te su oni jednaki atomskom ili rednom broju koji označavamo sa Z. Izotopi nekog elementa se razlikuju po broju neutrona u jezgri, dok im je atomski broj jednak. Maseni broj, A, je približno jednak zbroju protona i neutrona u jezgri što za direktnu poslijedicu ima to da je neutronski broj, N, približno jednak razlici masenog i atomskog broja. Maseni broj govori koliko puta je taj atom masivniji od jedne dvanaestine mase izotopa ugljika 12C.

U periodnom sustavu uvriježena je notacija AZE, gdje je A maseni broj, Z atomski broj, a E je oznaka za neki element.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr