Kolika je vrijednost pH otopine koja sadrzi soli H3PO4 u koncentraciji c(Na3PO4)=0,10mol/L , c(Na2HPO4)=0,05mol/L Molio bih postupak resenja ovog zadatka jer ja ne mogu da ga resim ni preko obrasca za pufere

Ime i prezime: Hrvoje Strebic dragonreborn@gmail.com

Da budem iskren, uvijek me uhvati skepsa kad tkogod za razmjerno jednostavan zadatak kaže da ga nikako uspijeva riješiti.

Kiselinsko-bazne ravnoteže općenito se dadu opisati jednadžbom

HA ↔ H+ + A-

pri čemu vrijedi

Kc = [H+][A-]/[HA]

Kod višeprotonskih kiselina ima više takvih stupnjeva što može jako zakomplicirati računanje bilo čega, ali u ovom zadatku to nije problem jer se za puferske otopine nešto može i zanemariti. Prvo se zanemare prva dva stupnja disocijacije pa se uzima u obzir samo ravnoteža između hidrogenfosfatnih i fosfatnih aniona tako da se može rabiti i jednadžba koju sam napisao, s tim da ćeš u nju metnuti neka druga slova i brojke. Druga, relativno gruba aproksimacija je da se koncentracije iona u otopini ne razlikuju znatno od koncentracija soli koje su otopljene.

Onaj izraz za ravnotežu dade se logaritmirati pri čemu se dobije

log K3 = log [H+] + log([A-]/[HA]),

što se dade prevesti u

-pK3 = -pH + log([A-]/[HA]),

a onda u

pH = pK3 + log([A-]/[HA]),

poznato i pod strašnim imenom Henderson-Hasselbachova jednadžba.

Daljnji, šablonski korak je uvođenje one druge aproksimacije pa se umjesto koncentracija iona naprosto ubace koncentracije otopljenih soli i izračuna vrijednost pH koja ne odudara previše od one koja bi se izmjerila.

Nešto precizniji rezultat dobije se ako se u onu početnu jednadžbu uvrste konačne koncentracije kao početne zbrojene s promjenom koncnetracije koja se zbila uspostavom ravnoteže te riješi kvadratna jednadžba. Ako te zanima rješavanje iste, javi se ponovo jer pisanje formula ovdje može uzeti i po sat i više vremena. Također se potpiši imenom za koje neće biti očito da si ga izmislio. Lakše ćeš se prepoznati kad budeš tražio odgovor.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr