Uvijek kad me netko pita: 'U koju školu i za koji smjer ideš?' ja kažem za kemijskog tehničara. Svi me odmah ko iz topa pitaju: 'A gdje ćeš se ti zaposliti?'. Pa me dakle zanima, koliko ljudi prema vašim procjenama sa završenim inžinjerskim faksom kemije dobije posao, odnosno jesu li kemičari u RH traženi? Hvala.

Ime i prezime: Bedeković Nikola nbedeko2@net.hr

Jednom je jedna starija gospođa (sad pokojna, pravo joj budi) pitala moju majku što joj studira sin. Nakon odgovora kazala je slijedeće:"Ah, a dobro, mora valjda netko i to." misleći valjda pritom da je kemija kakvo nezahvalno i priprosto zanimanje u usporedbi sa recimo medicinom ili elektrotehnikom. Ja se ne bih previše obazirao na komentare neukog ili neupućenog puka.

Posla za kemičare će uvijek biti, bilo da su inženjeri, tehnolozi, biokemičari, sintetičari, analitičari, teoretičari ili štajaznam. Kemija je jedno veoma široko područje, a kemijsko znanje i vještine su gotovo direktno primjenjive u mnogim granama znanosti i tehnologije. U RH se kemičari zapošljavaju na znanstvenim ustanovama (fakulteti i IRB i sl.), zatim u farmaceutskoj industriji (Pliva, GSK), petrokemijskoj industriji (INA), industriji sredstava za čišćenje (Saponia, P&G), u zavodima za kontrolu kvalitete tla, vode i zraka...

Da skratim, posla ima u RH za kemičare, a ima ga i u inostranstvu. Još ako si dobar u onome što radiš onda se ne moraš brinuti.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr