mene zanima zasto na zupanijsko natjecanje ide samo 19 ucenika,a ne 22 kao do sada,ja sam bio prvi u zupaniji sa 37 bodova i nisam prosao,a sada vidim da najgori na listi ima 37.5 pa me zanima zasto recimo ja nisam prosao?

Ime i prezime: matko zelić bilan555ante@net.hr

Po svemu sudeći, uslijed teške neimaštine u koju nam je zapala vlast, počelo se štedjeti i na obrazovanju. S druge strane, smanjenjem broja učenika koji su pozvani na državna natjecanja teško da će se uštedjeti više od nekoliko desetaka tisuća kuna tako da mogu tek reći da taj potez uopće ne razumijem.

Druga zamisliva perspektiva je da nisi upao jer i najslabiji od pozvanih ima više bodova od tebe, a opća je praksa kemijskih natjecanja da su bodovi glavni kriterij za pozivanje na županijska i državna. Isto tako, broj pozvanih nije konstanta, već ga svake godine određuje državna komisija. Općenito, nužno je kod svakog izbora najboljih da će netko biti bod ili pola boda ispod neke linije. Zbilo mi se to barem dvaput.

Ostavljam ti na volju koje ćeš od dvaju tumačenja prihvatiti.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr