jel mozete napisati nešto o ugljenu

Ime i prezime: Damir Dazević blazevicdamir

 


Ugljen je jedno od osnovnih goriva današnjice, a bio je to i kroz dobar dio čovjekove prošlosti. Ugljen nastaje u posebnim uvjetima tlaka i temperature različitim promjenama biljnih organizama koji se nađu u potrebnim uvjetima, promjenama kojima njihova tkiva odumiru, a produkt su različiti ugljikovodici i različite druge tvari - ukupno bismo mogli reći fosilizacijom, odatle i naziv fosilno gorivo za ugljen, ali i za naftu i zemni, prirodni, plin, koji nastaju u sličnim uvjetima samo ne od biljnih organizama. Fosilna goriva su neobnovljivi izvori energije, što znači da im je količina ograničena i nenadoknadiva uopće. Za razliku od neobnovljivih goriva postoje i obnovljivci, goriva (energenti) koji se mogu uvijek iznova crpiti iz prirode, dok je Zemlje i ostalih tijela u Svemiru odakle ti obnovljivci potječu (npr. Sunce kao izvor Sunčeve svjetlosti, topline itd.).

Iako je ugljen prosječno dobar energent, spaljivanjem ugljena dobije se relativno mnogo topline, sličan je po tom svojstvu suhom drvetu i, čak, običnom alkoholu (etanolu). Ipak, nije tako prikladan u razne svrhe kao nafta i zemni plin te se često prevodi u neke druge produkte, poput vodenog plina - taj se dobiva reakcijom ugljika (C) iz ugljena s parovitom vodom pri čemu nastaju plinoviti ugljični monoksid (CO) i vodik. Monoksid se može dalje prevesti u reakciji s vodom u ugljični dioksid i vodik odakle se pristupa konverziji (pretvorbi) u npr. metan, što je mnogo bolje gorivo od polaznog ugljena, a i okolišu manje štetno - naime, sagorijevanjem metana dobiva se samo voda i ugljični dioksid, dok gorenjem ugljena nastaje i hrpa drugih okolišu štetnih plinova, SO2 npr., koji uz štetno djelovanje ugljičnog dioksida u stvaranju efekta staklenika, uzrokuju nastanak kiselih kiša, pa sad imamo dvije nemani, a ne jednu! Konverzijom se mogu dobivati i ostali ugljikovodici, te alkohol, pa čak i benzin (tako je i dobivan u Njemačkoj tijekom II. svjetskog rata) - ta se konverzija naziva Fischer-Tropschov postupak.

Kako su fosilna goriva neobnovljiva i okolišu neprihvatljiva, traže se posljednjih desetljeća novi izvori energije u obnovljivim energentima, svjetlosnoj, energiji vjetra, geotermalnoj energiji (energiji topline Zemljine unutrašnjosti), hidroenergiji pa i nuklearnoj energiji, koji bi bili primjenjivi u svim granama industrije, uslužnim djelatnostima i kućanstvu te okolišu neškodljivi. Izvrstan prikaz svih obnovljivih i neobnovljivih energenata te rasprave o energetskoj krizi i izlazu iz nje pogledaj u knjizi Vladimira Paara, Energetska kriza - Gdje(ni)je izlaz u obližnjoj knjižnici.

Uz nade da će odgovor poslužiti svrsi pozdrav

Odgovorio: Marko Grba  

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija