polimorfija se odnosi na spojeve;mjenjanje kem. veze;mijenjanje kristalne strukture;mjenjanje boje A alotropija se odnosi na elementarne tvari. KOSITAR je u nekim literaturama naveden kao polimorfija zbog promjene metalne veze na kovalentnu na 13 stupnjeva iako je kemijski element!.Di bi vi svrstali kositar?iako je polimorfija vrsta alotropije.

Ime i prezime: ruben kovač ruben2@net.hr

 


Polimorfija je pojava da se dvije tvari danog kemijskog sastava razlikuju kristalnim strukturama, tj. da se dvije tvari sastoje od jednakih molekula, atoma i iona, ali različito razmještenih u kristalu. Primjerice, kalcijev karbonat, koji se sastoji od kalcijevih kationa (Ca2+) i karbonatnih aniona (CO32-) u prirodi se može naći u više kristalnih oblika od kojih su najpoznatiji kalcit (onaj od kojega se sastoji vapnenac, mramor i slično stijenje) te aragonit (od kojega su u najčešće izgrađene kućice školjaka i puževa). U kalcitu i aragonitu kalcijevi i karbonatni ioni su različito raspoređeni u prostoru, poradi čega kalcit i aragonit imaju različita mehanička svojstva, topljivost i sl. Drugi jedan primjer polimorfije jesu rombski i monoklinski sumpor, koji se i jedan i drugi sastoje od jednakih prstenastih molekula S8.

Alotropija se službeno definira kao pojava različitih strukturnih modifikacija nekog elementa (iliti različitih elementarnih tvari nekoga elementa). Primjer toga su grafit i dijamant, o kojima vjerujem da ne moram posebno pisati. Prema ovakovom shvaćanju pojma alotropije, gorespomenuti rombski i monoklisnki sumpor dva su alotropa (dvije alotropske modifikacije) sumpora.

Međutim, osim ove postoji i jedna druga škola učenja o pojmu alotropâ. Prema njoj uvjet da se neke dvije elementarne tvari istoga elementa smatraju alotropima jest da su u njima atomi drugačije kemijski povezani. Tako prema tome tumačenju grafit i dijamant jesu alotropi ugljika, no rombski i monoklinski sumpor, budući da se sastoje iz jednakih molekula, nisa dva alotropa sumpora, već samo dva polimorfa jednog te istog alotropa sumpora - onoga u kojemu su atomi sumpora vezani u prstenaste molekule S8. Ovo je tumačenje bliže prvotnome shvaćanju alotropije koje potječe iz prve polovice XIX. stoljeće kada je alotropija shvaćana kao pojava u elemenata analogna izomeriji kod spojeva.

Nadalje, shvatimo li alotropiju u gornjem značenju, tj. da su rombski i monoklisnki sumpor dva alotropa sumpora, a budući da su rombski i monoklisnki sumpor svakako dva polimorfa, ima slijediti da je polimorfija elemenata ujedno i alotropija. Obrat ne vrijedi, budući da nikoja alotropska modifikacija sumpora koja se sastoji od ikakovih drugih molekula osim S8 (a takovih je mnogo), nisu polimorfi rombskoga i monoklinskoga sumpora, budući da se sastoje od drugačijih molekula. Stoga službena definicija pojma alotropije uzrokuje djelomično praklapanje pojmova alotropije i polimorfije. Prihvatimo li pak drugu definicuju alotropije, tada nikoja dva polimorfa nisu alotropi, a obratno, nikoja dva alotropa nisu polimorfi, tj. ta su dva pojma posve disjunktna.

Što se kositra tiče, kako je u dvije njegove modifikacije svakako različita veza među atomima, prema obje definicije alotropije, sivi i bijeli kositar su alotropi kositra. S druge strane, može li ih se smatrati polimorfima ovisi o sljedećemu: je li ih opravdano oba smatrati atomnim kristalima (tj. kristalima koji se sastoje od diskretnih atoma, a ne od molekula), ili se kovalentna modifikacija ima smatrati makromolekulskim kristalom (tj. cijeli kristal je jedna velika molekula, kao što je to slučaj u dijamantu ili kvarcu). U prvome slučaju oni su polimorfi, u drugome nisu. Kako je strukturom kovalentni kositar jednak dijamantu, osobno mi je draže tretirati ga na isti način te proglasiti da oni ipak nisu polimorfi, barem u strogom značenju pojma.

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija