nisam siguran jeste li dobili moje pitanje, cekam vec nekoliko dana pa cu postaviti ponovo, i hitno mi treba odgovor, hvala..evo ovako, moram napisati referat o dezodoransima kao dodatni rad za kemiju i imam dva pitanja u vezi toga: zašto su dezodoransi hladni? i ima li u sastavu dezodoransa estera? i još nešto nevezano: trebao bih molekulsku formulu kofeina, hvala

Ime i prezime: Tomislav Lukić tomislav2@net.hr

Nisam nikad čuo da bi dezodoransi bili hladni, a to me ni ne čudi jer temperatura rijetko kad služi opisu uporabnih predmeta i tvari. Ako si mislio na osjećaj hladnoće koji nanošenje dozodoransa može izazvati, to je stoga što oni sadrže kojekakvih lakohlapljivih supstanci, u pravilu organskih tekućina poput etanola ili acetona, čije isparavanje, budući endotermno i spontano u isti mah, kinetičku energiju za prelazak molekula u plinovitu fazu uzima od najbližeg što se nađe, u ovom slučaju kože.
Imaju li svi nekakve estere, teško je procijeniti, ali to je u svakom slučaju lako moguće. Točno stanje najlakše ćeš
provjeriti pogledaš li što piše na bočici. Iako proizvođači dosta toga taje, dužni su barem općenito napisati što su sve unutra metnuli.

Molekulska formula kofeina je C8H10N4O2, a ako trebaš strukturnu, najlakše je pogledati na Wikipediji.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr