Pozdrav Moje pitanje je zašto priliko filtriranja, u otopinu srebro-nitrata dodajemo kloridnu kis? tj zašto srebro nitrat sa kloridnom kiselinom stvara taj bijeli talog? I slično pitanje, zašto u otopinu željezo (III) klorida, pri filtraciji, dodajemo otopinu amonij hidroksida? Zaista zahvaljujem

Ime i prezime: vlatka maricic perce001@hotmail.com

Ne znam o kakvom je filtriranju riječ, ali pretpostavljam da se te tvari dodaju e kako bi se imalo što odfiltrirati. Srebrov(I) klorid (ta bijela tvar) je veoma slabo topiv u vodi. Isto vrijedi i za željezov(III) hidroksid (koji nastaje kad se otopina u kojoj su prisutni Fe(III) ioni zaluži).

Talozi nastaju onda kad se otopina ponad njih zasiti otopljenim česticama. Koliko čestica otopina može otopiti zavisi o volumenu otopine, temperaturi, vrsti otapala, vrsti otapajuće se tvari itd.
Ako te zanima još o topljivosti spojeva pregledaj neke od starijih odgovora na eškoli.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr