Molim vas da mi kazete gdje mogu nac sve za referat o kemijskoj energiji?hvala

Ime i prezime: tina mijic istrizak@inet.hr

Svaka kemijska promjena neodvojiva je od promjene određenog sadržaja energije. O energiji govorimo kao o kemijskoj ako je posljedica pregrupiranja određenog broja atoma, iona, molekula, molekulskih agregata (nakupina), ... do kojeg dolazi uslijed kemijske promjene (dakle, to je ništa do kinetička i potencijalna energija navedenih čestica pri kemijskoj promjeni, o kojima se općenito govori kao o unutarnjoj energiji sustava, općenito znači osim pri kemijskoj promjeni). Dakle, gdje god će biti govora o kakvoj kemijskoj promjeni, bit će i govora o energijskim promjenama vezanima uz nju. Obično se u opširnijim tekstovima o kemijskoj energiji odmah govori i o njezinim međusobnim pretvorbama u električnu, toplinsku, svjetlosnu, ... Dobre tekstove naći će se o tome u srednjoškolskim udžbenicima: M. Sikirica, B. Korpar-Čolig, Kemija s vježbama 1, 2 (posebno 2), sveučilišnom udžbeniku I. Filipović, S. Lipanović, Opća i anorganska kemija, I. dio, Opća kemija, 9. izdanje, ŠK, Zagreb, 1995., zacijelo i nešto u tvojim srednjoškolskim udžbenicima.

Odgovorio: Marko Grba