Zašto dolazi do promjene boje tekućeg sumpora pri zagrijavanju na višu temperaaturu?

Ime i prezime: Lea Mandić lea1700@gmail.com

U krutom stanju sumpor se uglavnom sastoji od osmeročlanih prstenastih molekula (ima tu i sedmeročlanih i šesteročlanih prstenova, a njihove količine ovise o tomu kako je sumpor dobiven). Kad se rastali, sastav ostaje isti, ali daljnjim grijanjem stvari se počinju komplicirati jer nastaje mnoštvo različitih molekula, što prstenastih od pet do desetak atoma, što linearnih, od sasvim kratkih, kojih je razmjerno malo, pa do izrazito dugih čiji udio raste do nekih dvjestotinjak stupnjeva, a onda pak naglo opada (što se lijepo odražava u viskoznosti taline). Od nabrojenih, za tvoje su pitanje bitne one najkraće, molekule od tri ili četiri atoma sumpora (za potonje nije sasvim sigurno jesu li lančaste ili prstenaste), koje smjesi daju tamnocrvenu boju. Moguće je da ispod 250 °C znatan utjecaj na boju imaju i dugolančaste molekule, ali podaci na koje nailazim nisu baš u međusobnom skladu.
Kako god bilo, može se sigurno reći da su za crvenu boju zaslužne nove molekulske vrste koje se pojavljuju u talini, najvjerojatnije već spomenute molekule, a možda i još štogod.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr