željela bi znati nešto više o parafinu i vazelinu , osim što su derivati nafte, koja su njihova kemijska svojstva i svojstva u kozmetičkim preparatima,prednosti i nedostaci? unaprijed hvala!

Ime i prezime: marina balentović marincek2901@net.hr

I o jednom i o drugom se već nešto pisalo pa ću, mjesto da ponavljam već rečeno, predložiti da pogledaš ovdje, ovdje, i ovdje.

Vjerojatno ćeš primijetiti da se radi o dvije vrlo slične tvari i da nema previše toga, a razlog je to što i nisu naročito zanimljivi. Kemijski prilično inertni, umjereno zapaljivi, netopljivi u vodi, a topljivi u nepolarnim otapalima, sve što se može reći i za alkane općenito.

Što se kozmetike tiče, za svojstva u parafina bih rekao da su ista ona kemijska koja sam već spomenuo, a o utjecaju na kožu te prednostima i manama nemam što reći jer kozmetiku niti rabim niti radim.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr