pozdrav! molila bih..ako moze odgovor sto prije 1..ZA taljenje 1 g leda otrebno je 334 J.Izracunaj molarnu entalpiju taljenja.Koliko treba topline da se 100 g leda od 0 C* prevede u vodenu paru od 100 C*?....i 2.Rasvjetni plin ima kaloricnu moc 16750 kJ/m3.Koliko plina treba spaliti u plinskom bojleru da se 80 L vode zagrije sa 15 C* na 80 C* ako je iskoristenje topline 60% ?...zahvaljujem unaprijed !! :)

Ime i prezime: Andela Buljevic

Iskreno ne vidim puno svrhe da ti samo napišem rješenje, ali kad već tražiš utažit ću ti glad najjednostavnijim mogućim pristupom rješavanja tih zadataka:)

U prvom podzadatku te traži molarnu entalpiju taljenja leda a zadano ti je da je za taljenje 1 g leda potrebno 334 J. Tebe se ustvari traži koliko je potrebno topline da bi se rastalio 1 mol leda.

Najjednostavniji pristup rješavanju ovog zadatka mi se čini onaj koji bi osnovnoškolci primjenili a to je slijedeće: ako mi za 1 g treba 334 J,onda mi za 18 g leda (tolika je otprilike masa 1 mola leda) treba 18 puta više. Iz čega smo razmišljanjem dobili da je molarna entalpija taljenja leda 6012 J/mol.

Drugi podzadatak:
ovdje moraš iz krutog agregacijskog stanja doći u plinovito, što znači da prvo trebaš rastaliti taj led u vodu. Zadano ti je u prethodnom zadatku da za taljenje jednog grama treba 334 J iz čega proizlazi da za taljenje 100 g treba 100 puta više;)
Sad kad smo rastalili naš led prvo trebamo vodu zagrijati do 100 stupnjeva, a koliko nam energije za to treba se izračuna iz dobro nam znane mc(t2-t1). Pretpostavljam da ti je zadan i kapacitet vode tako da to možeš izračunati.I još samo jedan korak a to je trebamo iz vode dobiti vodenu paru za što nam treba podatak o entalpiji isparavanja, koji je također u zadatku vjerojatno zadan ali si ga ti izostavila:)
I sad koliko ti ukupno treba energije za ovaj proces, jednostavno samo zbrojis sva tri doprinosa (za taljenje leda,zagrijavanje vode do 100 stupnjeva Celzijevih i za isparavanje 100 g vode).

Što se tiče drugog zadatka, opet prvi korak izračunaš koliko energije potrebno za zagrijavanje vode po dobro nam znanoj formuli navedenoj u prethodnom zadatku:) Uz znanje da je gustoća vode 1 g/cm3 izračunaš masu vode, te pomoću kapaciteta vode, mase i promjene temperature izračunaš energiju.
Kako bi dobila potreban volumen plina samo podjeliš izračunatu energiju s kaloričnom moći
. No zadan ti je još jedan ključan podatak da je iskorištenje topline 60%,što znači da će tebi trebati još veća količina plina od izračunate kako bi vodu zagrijala na tu temperaturu.
I sad s obzirom da ti znaš kolika ti je količina plina potrebna kad bi iskorištenje bilo sto posto, da bi dobila koliko ti tog plina sad treba uz 60% iskorištenje samo dobiveni volumen podijeliš sa 0,6 (nadam se da ti je jasno zašto).

Kakvo pitanje, takav odgovor:)

U slučaju nejasnoća pošalji nam malo jasnije što te točno muči:))

Pozdrav:)

Matea