Dobar dan! Ja sam vam još jučer poslala neke zadatke koje nisam znala riješiti, pa jeli ikako moguće da ih riješite u što kraćem vremenu? Unaprijed hvala!! 1.)Vodik je smjesa dvaju stabilnih izotopa, procija i deuterija. Njihovne su relativne atomske mase Ar(1 H)=1.0078, Ar(2 H)=2.0141 i brojevni udjeli atoma: x(1 H)=99,985 ,x(2 H)=0.015. Na temelju tih podataka izračunaj prosječn relativnu atomsku masu vodika. 2.)Reakcijom manganova(IV) oksida i klorovodične kiseline nastaju elemantarni klor, manganov(II)klorid i voda. a)izračunaj jednadžbu redoks reakcije b)Izračunaj masu minerala piroluzita u kojem je w(MnO2)=90% i volumen klorovodične kiseline, w(HCl)=20%, ℓ(gstoća)=1.1g/cm3 potrebnih za dobivanje 10L klora (pri 1 bar i 0°C) 3.)U zasićenu otopinu kalijevog jodida uvodi se klor. Napiši jednažu rakcije. Koji je produkt obojen i kako? Ako je masa uvedenog klora 1g, izračunaj masu obojenog produkta. 4.)Napiši strukturne formule molekula PCl3 i PCl5. U kojoj od njih dolazi do odstpanja od pravila okteta? Prikaži oblik formule. 5.)a)Reakcijom fosfora s klorom u suvišku nastaje fosforov(V)klorid. Napiši jednažbu reakcije. b)Ako je fosfor u suvišku, nastaje fosforov(III)klorid. Napiši jednažbu reakcije. c)Napiši što će nastati reakcijom fosforovog(III)klorida s vodom.

Ime i prezime: Barbara Boban barbara.boban@gmail.com

Prvo par opaski koje bi možda mogle biti od koristi svima kojima ovdje postavljaju pitanja.

1. Mi nismo servis za rješavanje zadataka. Naročito ne šablonskih i još naročitije ne onih koji će sutra ili prekosutra biti na ispitu.

2. Vaše hitno nama ne znači previše. I sami smo nekad bili učenici i znamo da se stvari stignu napraviti ako se počnu na vrijeme.

3. Mnogo zadataka na hrpi snažan je demotivator za potencijalnog odgovarača. Daleko više volimo pitanja koja se ne sastoje od još pitanja, a još više ona čiji odgovori ne spadaju u osnove opće kemije.

4. Kad pišemo odgovore, obično pogledamo ima li smisla to što smo napisali. Bili bismo zahvalni kad biste i vi učinili isto.

5. Vrlo je vjerojatno da nisam rekao ništa što već netko prije mene ovdje nije rekao.

A sad tvoja pitanja:

1. Na nekoliko sličnih, samo malo težih odgovoreno je već ranije. Pogledaj ovdje i ovdje.

2. Jednadžba reakcije glasi:
MnO2 + 4 HCl → MnCl2 + Cl2 + 2 H2O,
a kako ćeš ju računati, ostavljam tebi na volju.
U drugom dijelu trebaš iz volumena klora pomoću opće plinske jednadžbe odrediti množinu istog, pomoću nje i jednadžbe kemijske reakcije dobiti množine klorovodika i manganovog dioksida i onda iz tih množina izračunati masu manganovog dioksida (tako da množinu pomnožiš s molarnom masom istog) i volumen klorovodične kiseline (tako da množinu pomnožiš s molarnom masom te podijeliš s masenim udjelom i gustoćom kiseline).

3. Nastat će kalijev klorid i elementarni jod. Ostalo bi trebala moći sama.

4. Nešto o crtanju struktura Lewisovom simbolikom možeš naći ovdje, a zasigurno imaš o tome nešto i u svojem udžbeniku kemije.

5. Na prva dva podzadatka bi trebala biti u stanju sama napisati odgovor, a u trećem nastaju fosforasta i klorovodična kiselina.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr