Pozdrav postovani..u udzbeniku ne mogu pronaci tacan proces nastajanja aluminija iz rude boksita..ako je moguce da mi to vi prikazete hemijskim postupkom???..hvala..:))

Ime i prezime: nudzejma isakovic nudzejma_isi@live.com

Proces se sastoji od dva glavna koraka. Prvi je izvlačenje aluminijevog oksida iz boksita, a drugi izvlačenje aluminija iz aluminijevog oksida.
Za prvi dio danas je dominantan Bayerov postupak kod kojeg se aluminijev oksid otapa u vrućoj koncentriranoj (t = 175 °C) natrijevoj lužini dajući natrijev aluminat dok ostatak rude zaostaje kao talog, najvećim dijelom željezov(III) oksid. Talog se otfiltrira, a hlađenjem otopine izluči se aluminijev hidroksid koji se potom suši i žari na oko 1050 °C pri čemu prelazi u aluminijev oksid.
Drugi dio je elektroliza otopine aluminijevog oksida u rastaljenom kriolitu (Hall–Héroultov proces). Razlog korištenju kriolita je to što je njegovo talište malo iznad 1000 °C, a talište aluminijevog oksida preko 2000 °C pa se potrošnja energije tako znatno smanji. Sama elektroliza daje kisik i aluminij s tim da kisik odmah reagira s ugljenom anodom dajući ugljikov dioksid, a dio kriolita se raspada dajući fluorovodik. Posljedično, elektroliza traži povremeno obnavljanje anoda i dodatak novih količina kriolita te stanovit oprez s plinovima koji se njome oslobađaju.

Za više detalja preporučam slijediti uputu iz ovog odgovora.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr