U udžbeniku za 3. r. gimnazije (ŠK), na stranici 105 piše: "Klorovodik je otrovan, lako zapaljiv, bezbojan plin." Je li točno da je lako zapaljiv? Ako je, što su produkti? HOCl ili nešto drugo? Meni je to čudno i nisam uspio sam pronaći odgovor, a nemam uvjete u kojima bih mogao izvesti siguran pokus. Lijepi pozdrav!

Ime i prezime: Tihomir Lovrić tihi.lov@gmail.com

Lijepo si primijetio da je tu nešto čudno...
Bojim se da je, koliko je meni poznato, klorovodik prilično nezapaljiv, dapače rekao bih da ne gori. Doduše, ukoliko ga se pomiješa s čistim kisikom i grije na nekih 450 °C uz prisustvo bakrova(II) klorida kao katalizatora, dolazi do reakcije kojom nastaju elementarni klor i voda (ta je reakcija osnova tzv. Deaconovog postupka koji se nekoć rabio za industrijsku proizvodnju klora). Dotična reakcija jest egzotermna (ΔrH oko -113 kJ mol-1) pa bi se načelno mogla nazvati gorenjem, ali budući da se može provesti samo pri dosta specifičnim uvjetima (čisti kisik, visoka temperatura, katalizator), istina je dosta daleko od toga da je klorovodik lako zapaljiv.

Usput, osobno imam višegodišnje iskustvo laboratorijskog prepariranja klorovodka i, moram priznati, nikada ga nisam vidio da gori ;).

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr