masa cetveroatomne molekule neke elementarne tvari je 2.0572x10 na(potwencija)-22,koja je to tvar?jer negdi pise sumpor a negdje fosfor

Ime i prezime: LUKA LUKASKELIN@Yahoo.com

A prezime, Luka?

Nego, masa nije bezdimenzijska fizička veličina. Stoga je napisati da je masa nečega 2,0572 * 10-22 podjednako besmisleno kao i napisati da je duljina nečega 5, ili da je neki događaj trajao 7. Takovi podatci jednostavno ništa ne znače.

Predpostavit ću međutim da si htio reći da je masa dotične molekule 2,0572 * 10-22 g. Sada imamo smislen podatak i moguć nam je daljnji postupak. Dakle, najlakše nam je za početak izračunati relativnu molekulsku masu. To ćemo učiniti tako da njezinu masu podijelimo s unificiranom jedinicom mase,

Mr = m/u = 123,89.

Primijeti da relativna molekulska masa, za razliku od mase, jest bezdimenzijska veličina.

Kako je riječ o četveroatomnoj molekuli, to je realtivna atomska masa atoma jednaka četvrtini relativne molekulske mase, iliti

Ar = Mr/4 = 30,972,

a pogledamo li u periodni sustav kojega je elementa relativna atomska masa najbliža gornjemu rezultatu, uvidjet ćemo da je to fosfor. Dakle tamo gdje piše da je fosfor piše ispravno, a gdje piše da je sumpor piše pogrešno, uz predpostavku da je ona masa uistinu bila izražena u gramima.

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr