oprostite molim vas,ali ja ipak nemogu rijesiti ovaj zadatak..potrebna mi je barem postavka jednacine..kako bih mogao postaviti proporciju ili sto vec...(zadatak prethodni koji sam postavio..(prosjecna masa kostura iznosi i td..)..molim vas za malo vecu pomoc..zadatak mi je veoma vazan i potrebno mi je rijesenje..hvala vam velika unaprijed !! :))

Ime i prezime: Adnan Beslic aadnan.beslic@live.com

Pođimo onda polako redom.
Maseni udio fosfora u kalcijevu fosfatu jednak je omjeru mase atomâ fosfora (njih dva) sadržanih u formulskoj jedinci kalcijeva fosfata i mase formulske jedimke kalcijeva fosfata. Napisano formulom, to će reći

w(P u Ca3(PO4)2) = 2Ar(P) / Mr(Ca3(PO4)2).

Dalje je zadano da je maseni udio kalcijeva fosfata u anorganskoj tvari 85 % iliti

w(Ca3(PO4)2 u anorg. tvari) = 0,85,

maseni udio anorganske tvari u kosturu 45 % t.j.

w(anorg. tvari u kosturu) = 0,45,

te konačno da je masa kostura (m(kostur)) 12 kg.
Masu fosfora u kosturu (m(P)) možemo dobiti tako da masu kostura pomnožimo s masenim udjelom fosfora u kosturu (w(P u kosturu)), a njega ćemo, u skladu s razmišljanjem iz prethodnoga odgovora, dobiti kao umnožak svih gornjih masenih udjela, dakle

w(P u kosturu) = w(P u Ca3(PO4)2) * w(Ca3(PO4)2 u anorg. tvari) * w(anorg. tvari u kosturu)

odnosno

w(P u kosturu) = (2Ar(P) / Mr(Ca3(PO4)2)) * 0,85 * 0,45

tj. masa fosfora u kosturu je

m(P) = w(P u Ca3(PO4)2) * w(Ca3(PO4)2 u anorg. tvari) * w(anorg. tvari u kosturu) * m(kostur)

iliti

m(P) = (2Ar(P) / Mr(Ca3(PO4)2)) * 0,85 * 0,45 * 12 kg.

Sad ti ostaje samo porabiti relativne atomske mase navedene u periodnom sustavu elemenata e da bi očitao relativnu atomsku masu fosfora i izračunao Mr(Ca3(PO4)2). Potonjega ćeš dobiti kao zbroj relativnih atomskih masa svih atoma od kojih se formulska jedinka kalcijeva fosfata sastoji, t.j.

Mr(Ca3(PO4)2) = 3Ar(Ca) + 2Ar(P) + 8Ar(O).

Nadam se da je sada jasnije.

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr