zdravo !!sledeci zadatak mi i nije bas sasvim jasan.pa bih molio ako ste u mogucnosti odgovoriti odnosno rijesiti.Evo ovako : prosjecna masa covijecijeg kostura iznosi 12 kg..procenat anorganske supstance je 45 % a od toga na Ca3(PO4)2 otpada 85%.Izracunati kolika je prosjecna masa fosfora koja sadrzi ljudski kostur ?

Ime i prezime: Adnan Beslic aadnan.beslic@live.com

Za početak uzmimo nešto jednostavnije. Primjerice ako su od 30 komada voća u košari dvije trećine jabuke, a jedna polovica jabuka je crvena, koliko je crvenih jabuka u košari? Očito, jabuka u košari ima 2/3 * 30 = 20, a crvenih jabuka je 1/2 * 20 = 10. To možemo zapisati i u jednom koraku kao 2/3 * 1/2 * 30 = 10. Dakle broj crvenih jabuka jednak je umnošku udjela jabuka u košari, udjela crvenih jabuka među jabukama i ukupnog broja komada voća u košari. Iz toga također slijedi da je udio crvenih jabuka u košari jednak umnošku udjela jabuka u košari i udjela crvenih jabuka među jabukama, tj da je udio crvenih jabuka u košari 2/3 * 1/2 = 1/3.

Sada ka našem kosturu! Maseni udio fosfora u kosturu bit će jednak umnošku masenog udjela fosfora u Ca3(PO4)2, masenog udjela Ca3(PO4)2 u anorganskoj tvari i masenog udjela anorganske tvari u kosturu. Masa fosfora je naravno onda umnožak masenog udjela fosfora u kosturu i mase kostura.

Vjerujem da dalje možeš i sam.

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinovic   vstilinovic@chem.pmf.hr