Poštovanje, molim vas da ukoliko niste dobili moje prvo pitanje odgovorite na ovo: Treba mi postupak dobivanja sapuna (ali da baza nije sapun) i kako se dobivaju eterična ulja destilacijom. Molim Vas da napišete točan broj sastojaka i opišete pokus.HVALA!!!

Ime i prezime: Maja Brozović damir.brozovic@sk.t-com.hr

Pitanja o sapunima bilo je već mnogo na e-školi, pa tako i onih gdje je zatražen recept, i sve što trebaš je utipkati u tražilicu riječ "sapun" i kao kriterij za pretragu odabrati "traži riječi unutar pitanja". Zbuni li te oveći broj rezultata, preporučam naročito ovaj i ovaj odgovor.

Glede eteričnih ulja, nije mi skroz jasno što pitaš, jer si već u pitanju dala odgovor. Tehnički detalji pak ovise o tomu koju biljku si naumila destilirati i bez njenog identiteta ne mogu reći ništa osim da vjerojatno treba paziti na temperaturu i da destilaciji često prethodi ekstrakcija nekim lakohlapljivim otapalom.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr