poštovani, imam jedno pitanje vezano za izračunavanje konc.neke tvari u ravnotežnom stanju. ako mi je zadana reakcija raspada BrCl-a, Kc, T, c0(BrCl), kako izračunati konc.BrCl-a u ravnotezi? prvo pisem onu tablicu (početak reakc., promjena i ravnoteža), a zatim nekako dođem na formulu za x1,2?? npr.c0(BrCl)=3,30 mmol/L Kc=32 c(BrCl)=? 2BrCl-> Br2 + Cl2 Kc= c(Br2) * c(Cl2)/ c(BrCl) = x*x/(3,30-2x) na kvadrat i onda: Kc(3,30-2x)na kvadrat - x na kvadrat=0 odakle ovaj zadnji red? hvala, pozdrav! :)

Ime i prezime: klara šimić klaric_sime@hotmail.com

Zadatak se dade riješiti i bez tablice ili bilo kakvih šablonskih metoda. Štoviše, tako mi ga je puno lakše riješiti.

2 BrCl → Br2 + Cl2

Kc = [Br2][Cl2]/[BrCl]2
= c(Br2)c(Br2)/c2(BrCl)

c(BrCl) je očito ona nepoznanica koju tražiš, a koncentracije drugo dvoje trebalo bi nekako izraziti pomoću te nepoznanice. Iz jednažbe kemijske reakcije može se vidjeti kako se odnose promjene množina ili koncentracija reaktanata i produkata:

Δn(Cl2) = Δn(Br2) =Δn(BrCl)/(-2)

iz čega, uz pretpostavku da se volumen reakcijske smjese ne mijenja, slijedi:

Δc(Cl2) = Δc(Br2)
= Δc(BrCl)/(-2)
= (c(BrCl)- c0(BrCl))/(-2)
= (c0(BrCl)- c(BrCl))/2

pa se jednadžba konstante ravnoteže može napisati kao:

Kc = (c0(Br2)+Δc(Br2))(c0(Cl2)+Δc(Cl2))/(c(BrCl))2
=(0+(c0(BrCl)- c(BrCl))/2)(0+(c0(BrCl)- c(BrCl))/2)/(c(BrCl))2
=(c0(BrCl)- c(BrCl))2/4(c(BrCl))2
=((c0(BrCl)- c(BrCl))/2(c(BrCl)))2,

a to je već prilično jednostavna kvadratna jednadžba s kojom ne bi trebalo biti problema.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr