Volio bih da mi odgovorite na sva ova pitanja, jer su mi odgovori potrebni za natjecanje, a nastavnice nema pa vas molim: 1.Da li je destilacija fizikalna ili kemijsak promjena i zašto? 2.Što je frakcijska destilacija i gdje se primjenjuje? 3.Što to znači kad plin podržava ili ne podržava gorenje te kad plin gori ili ne gori? Ako možete objasnite na plinovima kisik, vodik, dušik i ugljikov dioksid!!! 4.Što su alotropske modifikacije i ako možete objasniti npr. kisik, njegove alotropske modifikacije? 5.Zašto je ozon i prijatelj i neprijatelj čovjeku? 6.Zašto se tekućice ne lede, a more teško? 7.Što je talište, a što vrelište? 8.Zašto pomoću radioaktivnog izotopa ugljika možemo dokazati starost mumije? 9.Pomiješano je 20 mL vode(t=20°C) i 20 mL H2O(t=80°C). Koliki je konačni volumen vode: 40 mL, <40 mL, >40 mL, 20 mL? Jel to t znači talište? 10.Kako bi epruvetu ispunjenom vodom uronio u pneumatsku kadu, a da pri tom u nju ne uđe zrak, da ne smočim ruke i da ne začepim epruvetu čepom. Na raspolaganju imam komadić tkanine, komadić papira, jaki magnet, flomaster, šestar i lopticu za stolni tenis. 11.Jedna tikvica je napunjena kisikom, a druga dušikom. Kako ću odrediti u kojoj je koji plin? 12.U brončano doba se za izradu oružja koristila legura bakra i kositra u omjeru 90:10. Izračunaj masu bakra i kositra u bakrenoj sjekirici iz toga vremena teškoj 4 kg. Rezultat iskaži u gramima. Možete li mi samo objasniti postupak!!! Hvala unaprijed!!!

Ime i prezime: Borna Erceg borna_pijanist@hotmail.com

 


Da si malko zirnuo po starijim odgovorima, doznao bi zasigurno odgovore na većinu svojih pitanja, a i otkrio da vrlo nerado odgovaramo na pitanja koja sadrže hrpu drugih pitanja. Stoga ću si dopustiti da na većinu ovdje postavljenih pitanja ne odgovorim potpuno, a tebi preporučam da ih postavljaš jedno po jedno i to tek kad vidiš da udžbenik nije od pomoći.

1. Pogledaj svoj udžbenik kemije, a možeš i po starim odgovorima.

2. Vidi odgovor na prethodno pitanje.

3. To znači upravo to što piše. Ako ne razumiješ što je to gorenje, zapali šibicu. Možeš opet pogledati što piše u udžbeniku za sedmi razred, tamo gdje se bavi zrakom.

4. Pogledaj svoj udžbenik kemije, a možeš i po odgovorima na starija pitanja.

5. Vidi odgovor na prethodno pitanje.

6. Pitanje sadrži jednu laž i jednu poluistinu. Tekućice se itekako znaju zalediti, dođe li dovoljno jaka zima, a neće ni more puno bolje proći.

7. Vidi odgovor na drugo pitanje.

8. Ugljik ima više od jednog radioaktivnog izotopa. Vjerojatno misliš na ugljik-14. I tu možeš pogledati po starijim odgovorima.

9. Za rješavanje tog zadatka trebaš i gustoću vode pri danim temperaturama. Pri 20 °C ona iznosi 0,9982071 g cm-3, pri 50 °C 0,9880393 g cm-3, a pri 80 °C 0,9718007 g cm-3. Zašto misliš da talište vode, koje jest temperatura, ovisi o temperaturi?

10. Kako ne piše da u pneumatskoj kadi ima vode, dostatno je da epruvetu držiš otvorom prema gore.

11. Vidi odgovor na treće pitanje.

12. Ako je sjekirica bakrena, onda je postupak suvišan, jer je očito masa bakra 4 kg, a kositra 0 kg.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija