Poštovani. Kako da znam jeli otopina NH4CH kisela neutralna ili bazična? Kako da napisem reakciju hidrolize? hvala.

Ime i prezime: ivona levak lorraine@net.hr

To ne znam ni ja, jer još nisam čuo za spoj tog sastava. Ako pustim mašti na volju, to bi trebao biti amonijev karbenid jer je anion CH- konjugirana baza karbena (:CH2). Kako karbeni, pored svoje iznimne reaktivnosti, nisu poznati kao kiseline, vjerojatno bi se spoj NH4CH odmah po nastanku bilo jednostavno raspao, bilo hidrolizirao na amonijak i karben koji bi brzo prešao u eten i izlučio se iz otopine. Amonijak bi radi dobre topljivosti zaostao u vodi te bi nastala amonijeva lužina o čijoj bazičnosti neću puno govoriti.
No, sva ta priča vrlo vjerojatno nema puno veze s onim što si mislila pitati. Ako je namjesto C trebalo stajati O, jedna rečenica odozgo može ti koristiti, a ako je namjesto H trebalo biti l, onda pomaže tvrdnja suprotna njojzi.
Reakciju hidrolize napisat ćeš tako da s lijeve strane strelice napišeš vodu i anion ili kation spoja koji imaš, a s druge ono što može nastati preseli li se s vode proton na anion ili s kationa na vodu. Zatim još trebaš porazmisliti ide li zaista ta reakcija.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr