Pri zagrijavnju jednog spoja srebra stvara se metalno srebro i razvija se neki nepoznati plin.Pri eksploziji smjese,koja se sastojala od 1 volumnog dijela nepoznatog plina i 2 volumna dijela kisika,nastaju 2 volumna dijela ugljik(IV)oksida i 1 volumni udio dušika.nađite formulu tog plina.hvala unaprijed...

Ime i prezime: mirela nižetić mirelnizetic@gmail.com

Napišimo kemijsku jednadžbu eksplozije smjese plina i kisika. Nepoznati plin označimo s X. Ona glasi:

X(g) + 2O2(g) --> 2CO2(g) + N2(g).

Kako znamo stehiometrijske koeficijente? Iz opisa pokusa; reakcijska se smjesa sastojala iz 2 volumna dijela kisika i jednoga nepoznatog plina, a smjesa produkata od jednoga volumnog dijela dušika i dvaju ugljikova dioksida. Sada promotrimo koliko atoma koje vrste imamo s lijeve, a koliko s desne strane strelica. S lijeva imamo jednu molekulu X i 4 atoma kisika, a s desne 2 atoma ugljika, 4 atoma kisika i 2 atoma dušika. Molekula X sastoji se dakle od dvaju atoma ugljika i dvaju atoma dušika.

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr