Što je lakmusov papir općenito? Treba mi za teorijski dio pisanja referata iz kemije.hvala :)

Ime i prezime: Karlo Muratagić karlo.muratagić@zg.t-com.hr

Lakmus je mješavina različitih spojeva koji su osjetljivi na promjenu pH vrijednosti otopine i u skladu s tim mijenjaju boju. Lakmus je otkriven u 14. stoljeću i dobiven je iz jedne vrste lišaja. Neki spojevi u lakmusu su osjetljivi na sniženje pH vrijednosti dok su drugi pak osjetljivi na povišenje pH vrijednosti. Lakmus-papir bi bio papir na koji je nanesen, ili u koji je umiješan, lakmus. Selekcijom spojeva koji se dodaju papiru mogu se načiniti plavi ili crveni lakmus-papir čije osjetljivosti leže u različitim područjima pH.

Međutim, moderni indikatori ili tzv. univerzalni indikatori se ne rade uz pomoć lakmusa već se rade od niza različitih indikatora, od kojih je svaki osjetljiv u drugom području. Ime "lakmus-papir" je ostalo uvriježeno iz tradicionalnih razloga.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr