Zanima me kako se dobiva benzin,znam da ima više načina? hvala!

Ime i prezime: Lea Slukan lea-285vnet.hr

Benzin je smjesa ugljikovodika, razgranatih i nerazgranatih, s 5 do 10 ugljikovih atoma, dakle ugljikovodika od pentana do dekana. Vrelišta sastojaka su između 40 i 200 °C.
Iz nafte (koja je smjesa tih i još mnogo drugih organskih spojeva) se ugljikovodici benzina mogu izdvojiti frakcijskom destilacijom. Od ostalih frakcija također se mogu dobiti pogodni ugljikovodici slijedećim postupcima (time se može poboljšati i kvaliteta goriva) :
- krekiranje - smanjivanje molarne mase spojeva prekidanjem veza ugljik-ugljik u molekulama,
- izomeriziranje - prevođenje ravnolančanih ugljikovodika u razgranate,
- alkiliranje - produljivanje ugljikovodičnih lanaca.
Jedan “recept” za dobivanje benzina koji danas nije ekonomski opravdan, ali jednoga će dana vjerojatno biti, je Fischer-Tropschova sinteza ugljikovodika iz ugljikova monoksida i vodika (uz kobalt kao katalizator):

CO + H2 -> ugljikovodici s 5 do 11 C-atoma + još ponešto

Smjesa monoksida i vodika (vodeni plin, sintetički plin) nastaje djelovanjem pregrijane vodene pare na koks.
Njemačka je bila vodeća svjetska “kemijska” sila u prvoj polovici 20-og stoljeća. Za vrijeme 2. svjetskog rata Fischer-Tropschovom sintezom Nijemci su namirivali dio potreba za benzinom.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr