Znimalo bi me zašto baterije koje se daju napuniti, znači ne obična klasična vrsta baterije brzo ishlapi ( gubi energiju ), odnosno zašto se brzo prazni?

Ime i prezime: Zrinka Vuković

Baterija je ništa drugo nego elektrokemijski članak u kojemu se odvija kemijska reakcija. Ta kemijska reakcija daje energiju koja je potrebna kako bi naši elektronički uređaji funkcionirali, ona nam služi kao izvor napona.
Kada kažemo da punimo bateriju onda želimo reći da smo ju prikopčali na izvor višeg napona. Taj napon tjera kemijsku reakciju unazad, poput navijanja autića ili sata, nakon čega ona opet može služiti kao izvor energije. Međutim, te reakcije u stvarnosti nisu potpuno reverzibilne zbog raznih razloga koji proizlaze iz razlika između idealnog modela i realnih mogućnosti. Tako će naša baterija sa svakim punjenjem moći "pohraniti" malo manje energije sve dok se jednog dana ne pretvori u kakvu ishlapjelu staračku baterijetinu. Budući da postoje razne vrste baterija, njihov vijek trajanja i broj punjenja prije penzije je različit. Poželjno je da baterije što duže traju i da se mogu što više puta puniti i trenutno se ulažu veliki novci na razvitak dobrih, punjivih baterija i akumulatora.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr