Željela bih da mi riješite jedan zadatak:Zagrijavanjem praškastog aluminija u struji kisika nastaje aluminijev oksid. Prikaži Lewisovim oznakama nastajanje aluminijevog oksida i obrazloži zašto je odnos broja atoma baš takav.Unaprijed zahvaljujem. P.S. Znate li možda kad će objavit na stranici, rješenja zadataka sa školskog natjecanja iz kemije?

Ime i prezime: Anamarija Jarak

 


Prvi dio zatatka na žalost ne mogu riješiti. Lewisova se simbolika naime rabi samo za strukture kovalentnih spojeva. Kako je aluminijev oksid ionski spoj, njegovu strukturu nije moguće prikazati Lewisovom simbolikom. Nadalje, Lewisova se simbolika rabi za prikazivanje (strukture) kemijskih vrsta, a ne za prikazivanje njihova nastajanja. To bi bilo kao da tražiš da vodenim bojama prikažem Mozartovu 40. simfoniju u g-molu - jednostavno ne ide ;).

Što se odnosa broja atoma tiče, tu već ima pomoći. Aluminijev kation nosi tri pozitivna elementarna naboja (tj. pišemo ga kao Al3+, a znamo jer atom aluminija u vanjskoj elektronskoj ljusci ima tri elektrona koje može otpustiti), dok oksidni anion nosi dva negativna (dakle O2-, jer atom kisika u vanjskoj ljusci ima 6 elektrona, pa ako primi još dva imat će 8). Aluminijev je oksid pak električki neutralan, kao i svi drugi kemijski spojevi. Da bi on to mogao biti, mora sadržavati aluminijeve ione i oksidne anione upravo u takvom omjeru da se pozitivni naboj jednih točno poništi s negativnim nabojem drugih, a to će biti ako na dva aluminijeva iona (ukupnog naboja 2 * (+3) = +6) dođu tri oksidna (ukupnog naboja 3 * (-2) = -6).

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija