Je li poželjno da udio kisika u Zraku bude veći od 21%??Kako osmisliti način da izračunamo koliko zraka potrošiš tijekom jednog dana uz pretpostavku da je V izdahnutog zraka jednak V udahnutog zraka?? Hvala

Ime i prezime: markus dobrinić alena.dobrinic@magros.hr

Zavisi, što smatraš poželjnim? Kad bi u zraku bilo više kisika ljudi bi se vjerojatno bolje osjećali, lakše bi se uspinjali uz stepenice i slično, ali bi isto tako i vatre intenzivnije gorjele i izgaranje bi bilo brže pa bi vatrogasci imali više problema. Mi smo se navikli na 21% kisika u zraku i ne treba nam promjena.

Moguće je uz neke pretpostavke. Prvo bi trebao izmjeriti volumen vlastitih pluća. To možeš uraditi tako da uzmeš jedan ispohani balon, normalno udahneš i napušeš balon koliko možeš. Balon zaim uroniš u lonac pun vode i mjeriš koliko je vode istisnuto. Zatim u jednom vremenskom periodu (npr. deset minuta) izbrojiš koliko puta udahneš. Trebaš se truditi disati normalno. Pretpostavka je da tokom cijelog dana dišeš jednako.
I onda... Uostalom, sad valjda kužiš i sam ;), ne bi bilo fora da ti sve otkrijem. Smisli kako bi osigurao da tvoj pokus daje što točnije rezultate.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr