Tlak zraka u zrakoplovu mora biti jednak atmosferskom tlaku na morskoj razini da bi ljudi mogli disati??Što bi se dogodilo da se za vrijeme leta razbije prozor.?

Ime i prezime: markus dobrinić alena.dobrinic@magros.hr

U času nakon razbijanja prozora putnici bi osjetili dosta jak vjetar jer bi zrak brlo brzo izlazio kroz razbijeni prozor iz zrakoplova. To bi trajalo vrlo kratko, dok se tlak u kabini zrakoplova ne bi izjednačio s vanjskim tlakom. Uslijed naglog pada tlaka iz svojih spremišta nad sjedalima ispale bi maske s kisikom, e kako bi putnici mogli dalje disati. Zrakoplov bi se tada smjesta spustio na visinu ispod 3000 m i pripremio za prisilno slijetanje u prvoj dostupnoj zračnoj luci.

Putnici koji su sjedili do prozora koji se razbio bi mogli imati ozbiljnijih problema. Brza struja zraka koji je odmah po puknuću izletio iz zrakoplova dotične bi nesretnike dosta žestoko zapuhala, što bi ih moglo posve pristojno uzbacakati unaokolo, a razni predmeti nošeni zračnom strujom bi ih izudarali, tako da bi oni mogli proći sa dosta teškim, a možda i kobnim, ozljedama.

Ukoliko je materijal od kojega je zrakoplov načinjen star ili loše kvalitete, postojala bi mala vjerojatnost da pucanje prozora rezultira dramatičnijim rezultatom; nagli izlazak zraka iz zrakoplova mogao bi doslovno razderati oplatu zrakoplova te bi dio zrakoplova eksplodirao (dotična se pojava inače naziva eksplozivnom dekompresijom). U takovu bi slučaju više putnika moglo imati ozbiljnijih poteškoća (pogotovu oni koji su u dijelu zrakoplova koji je ostao bez oplate, a tek pogotovo ako nisu bili vezani, jer bi im se moglo dogoditi da izlete van), a u najgoremu slučaju, zrakoplov bi se mogao i srušiti.

Inače, koliko vidim, od 1950. do danas bilo je samo 20-ak ozbiljnijih incidenata (od toga oko 10 padova zrakoplova) koji su uključivali pad tlaka u zrakoplovu tijekom leta, i od toga niti jedan nije bio uzrokovan pucanjem prozora.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr