Sto su to tocno izotopi,a sto izobari???I sto to znaci kad imamo pitanje koji su izobari vodika(H) ili sl.??

Ime i prezime: Blink blink@net.hr

Izotopi su atomi s istim brojem protona u jezgri, dakle, atomi istog elementa (jer položaj elementa u periodnoj tablici elemenata određuje naboj jezgre, tj. broj protona), a s različitim brojem neutrona, tj. s različitim masenim brojem, jer on je zbroj protona i neutrona u jezgri pojedinog atoma. Čim je engleski fizičar James Chadwick otkrio neutron, otkrio je i izotope (zapravo, prvi ih je definirao nešto poslije kemičar Fredderick Soddy). Izobari su pak atomi s istim masenim brojem, a različitim brojem protona u jezgri, prema tome nužno atomi različitih elemenata. Kako odrediti izobare? Pronaći masene brojeve pojedinih atoma o kojima je riječ i usporediti ih.

Odgovorio: Marko Grba