1. Atom vodika ima masu 1.673x 10-24 g. Masa atoma olova je 206 puta veća od mase vodika. a) Kolika je masa atoma olova izražena u mikrogramima? b) Koliko bi stanovnika bilo na Zemlji ako bi taj broj bio jednak broju atoma olova u jednom mikrogramu olova? 2.a) koliko je puta masa jezgre atoma zlata veća od mase elektronskog omotača istog atoma? b)Koliko naboja ima na jezgri atoma srebra, a koliki je nabojni broj el. omotača atoma zlata? 3. Koju masu neke soli treba otopiti u 2.5L vode, gustoće 1,00 gcm-3, da maseni udio soli u otopini bude 0.035? Unaprijed Vam puno zahvaljujem.

Ime i prezime: Jelena Lacku

Ako smijem primijetiti, moliš da ti netko porješava zadatke s općinskih natjecanja, što mi je poprilično čudno, pogotovo ako se uzme u obzir da su ti zadaci među lakšima.

1. a) Pomnoži brojke. Preporučam koristiti kalkulator. Preračunaj u mikrograme kako si radila i u osnovnoj.
b) Protupitanje: Koliko vrećica soli ima u sanduku s tonom soli ako svaka ima masu od jednog kilograma? Situacija s olovom posve je analogna.

2. a) Pitanje načelno nije rješivo jer nije precizirano o kojem se izotopu zlata radi. Ako su sastavljači mislili na prosječnu masu, to onda treba i napomenuti, iako pogreška kod zlata neće biti onolika kolika bi bila da je zadan vodikov atom.
b) Slično kao i u prethodnom zadatku, ukupni naboj je jednak elementarnom naboju pomnoženom s brojem nabijenih čestica.

3. Treba primijeniti sljedeću formulu:
w(sastojak)=m(sastojak)/m(smjesa)
i imati na umu da je masa smjese jednaka zbroju masa njenih sastojaka (to saznanje koristi i u drugom zadatku).

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr