Imam tri pitanja za vas: 1. Kada metiloranž poprima žutu boju? 2. Kako znati koliko molekula vode treba da nastane neki hidrat (npr. zašto u modru galicu (CuSO4 x 5H2O) ide bas 5 molekula vode, a ne više ili manje?) 3.Kakve kemijske veze postoje?

Ime i prezime: Tomislav Lukić tomislav2@net.hr

 


1. Metiloranž je žut kad je u lužnatoj otopini.

2. Tako nešto najlakše je saznati eksperimentalnim putem: otopiš sol u vodi i gledaš što će iskristalizirati. No, treba paziti i na vanjske uvjete. Neki hidrati (jer jedna sol može tvoriti više različitih hidrata) stabilni su samo u nekom temperaturnom rasponu, dok pri višim ili nižim temperaturama nastaju drugi ili čak bezvodne soli. Tako iznad 32,4 °C natrijev sulfat iz vodene otopine (grijanjem ili isparavanjem) kristalizira kao bezvodna sol, dok ispod te temperature hlađenjem otopine nastaju iglice dekahidrata, a bakrov(II) sulfat osim kao bezvodna sol postoji i u (barem) tri hidratirane varijante: monohidrat, trihidrat i pentahidrat.
Od nekakvih nagađanja u pravilu nema koristi. Ako neka sol ne tvori hidrate pri normalnim uvjetima, nije sigurno da u nekim drugima neće, a ako kristalizira kao neki hidrat, to nam ništa ne govori o tome ima li drugih. Pogotovo je to izrazito kod soli u kojima su anioni ili kationi višeatomski.

3. Kemijskih veza ima svakakvih. Za osnovnu školu bit će dovoljno da znaš da ima kovalentnih, ionskih i metalnih te da to nije sve. Ako te zanima što ti pojmovi točno znače i zašto su uopće kemijske veze kakve jesu, javi nam se opet, a možeš i pogledati što ima po odgovorenim pitanjima.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija