Imam nekoliko pitanja, možda prelaganih ali ne znam ovo: 1.Da li dušik podržava gorenje? 2.Što uopće znači da plin gori ili ne gori i da plin podržava ili ne podržava gorenje? 3. Što je to struja kisika?

Ime i prezime: Borna Erceg borna_pijanist@hotmail.com

U principu dušik ne podržava gorenje; međutim postoje reakcije kod kojih možemo reći da dušik podržava gorenje. Npr. amonijak se dobiva katalitičkom reakcijom vodika i dušika pod visokim tlakovima u posebnim komorama; za ovo znanstveno i tehničko dostignuće Fritz Haber je 1918. god. dobio Nobelovu nagradu. To bi već bilo natezanje pojma tako da možemo slobodno reći da za naše svrhe dušik ne podržava gorenje.

Mnogi plinovi i tvari gore. Neki izgaraju lakše i zapale se ako ih krivo pogledaš dok je druge potrebno pošteno zagrijati prije no što se zapale, ali svima njima je za izgaranje potrebno još nešto. Gorenje je redoks-reakcija u kojoj moramo imati dvije tvari: oksidans i reducens. Oksidansi su ti koji podržavaju gorenje, dok su reducensi ti koji gore.

Struja kisika je mlaz kisika. Slično kao kad odvrneš česmu (oliti slavinu) ili kad ispuhuješ zrak iz pluća možeš proizvesti i usmjereni tok kisika. Spaljivanje u struji kisika se često primjenjuje u kemijskoj analizi nekog uzorka gdje struja kisika osigurava potpuno izgaranje uzorka.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr