Ovo pitanje sam već postavila, ali ga vjerojatno niste dobili pa ga opet šaljem: Koristeći kondenzirane strukturne formule prikažite jednadžbu bazno katalizirane intramolekulske reakcije hepta-2,6-diona i odredite koji je od produkata stabilniji i zašto. Molim vas i da pojasnite kako ste došli do rješenja. Hvala!!

Ime i prezime: Ivana Tadin bluebottle@net.hr

Radi se o reakciji aldolne kondenzacije gdje produkt ovisi o tome s koje strane karbonilne skupine baza odcijepi proton. Potom slijedi nukleofilni napad i dehidratacija. Produkti su, ovisno o strani s koje baza odcijepi proton, četveročlani i šesteročlani prsten. Jasno je da je šesteročlani stabilniji od četveročlanog.

Nemam nikakvih dijagrama koje bih priložio, ali mislim da je objašnjenje dovoljno jasno. ;)

De facto odgovorila Matea Vlatković. mvlatkovic@chem.pmf.hr

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr