Dobar dan, zanima me što nastaje reakciom natrijevog nitrata i klorovodične kiseline?

Ime i prezime: Vedran Barbarič

Ne bih to olako nazvao kemijskom reakcijom jer se po svojoj prilici ne događa ništa.
Jedino mi je još zamislivo da se uzme vruća i koncentrirana solna kiselina u koju se uz miješanje dodaje kruti natrijev nitrat (ili, obrnuto, vruća koncentrirana otopina natrijevog nitrata kroz koju se provodi klorovodik). Tada bi iz smjese trebao kristalizirati natrijev klorid, dok bi u otopini zaostajale dušična kiselina i dvije soli (ili, bolje rečeno, hidronijevi i natrijevi kationi te nitratni i kloridni anioni). Vruća i koncentrirana dušična kiselina sklona je raspadati se na dušikov(IV) oksid tako da i to treba uzeti u obzir.
Uglavnom, zadatak kako je postavljen nema previše smisla. Za bilo kakvo predviđanje treba reći koliko čega reagira i u kojim uvjetima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr