Poštovani, imam 3 pitanja za Vas, vezano uz gradivo "vodikove veze" 1. Zašto je voda "neobična" tvar? 2. Zašto zimi pucaju vodovodne cijevi i nastaju oštećenja kolnika? 3. Postoje li vodikove veze između molekula HF i molekula (CH3)2C=O ( i ako je moguća slika)

Ime i prezime: Lucia Jelić

Neki bi na silu htjeli da je voda neobična tvar, ali moramo ih razočarati. Voda je sasvim normalna i prilično obična, ali to ne umanjuje njenu zanimljivost.

Voda ima to svojstvo da je najgušća pri 4oC. Ispod 4oC dolazi do stvaranja vodikovih veza između molekula vode. Takvo sređivanje dovodi do toga da se molekule malo odmaknu jedna od druge čime se smanjuje gustoća. Na 0oC voda mrzne i pretvori se u led. U ledu su gotovo sve vodikove veze posložene i led time ima manju gustoću od vode (zato i pliva na njoj). Dakle, iz ovog možemo zaključiti da se voda smrzavanjem raširi. Preko zime, cijevi koje nisu dobro izolirane će puknuti zbog širenja vode, a pukotine na cesti u kojima zaostane vode će se tako proširiti i dovesti do oštećenja.

Vodikove veze postoje između molekula HF, dok su one veze tipa C-H...O=C veoma slabe, praktički nepostojeće pri sobnoj temperaturi.

Iz nekog razloga neće da prihvati sliku koju uploadam. Možeš ju naći na http://en.wikipedia.org/wiki/File:Hydrogen-fluoride-solid-2D-dimensions.png

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr