Postovani... Ne znam kako izracunati volumni udio, pa zato ako mi mozete pomoci!!! Moje pitanje je, ako je:"Volumni udio ugljikova dioksida u zraku je 0.038%. Koliko kubicnih metara ugljkova dioksida ima u 150 m3 (metara kubicnih) zraka. Koliko je to litara? Nije potrebno da mi se sve izracuna nego da za sljedeci put opet znam. HVALA...

Ime i prezime: Stefani Lugonic stefani_lugonic_stefy@net.hr

Volumni udio se obično ne koristi za opisivanje plinovitih smjesa već koristimo jednu korisniju veličinu koju zovemo parcijalni tlak. Ta veličina govori pod kolikim bi tlakom bila neka plinovita vrsta da se nalazi sama u jednakom volumenu pri jednakoj temperaturi. Ukupni tlak smjese jednak je zbroju parcijalnih tlakova svih vrsta. Ovo se primjenjuje zbog činjenice da plinovi zauzimaju sav prostor na raspolaganju.

Mogli bismo izračunati volumni udio plina u smjesi ako ga definiramo tako da kažemo da bi to bio onaj volumen u koji bismo morali zatvoriti naš plin tako da ima tlak jednak tlaku smjese. Malo nezgodno.

No dobro, volumni udio se računa po formuli:

Vol. udio = volumen jednog sastojka / ukupni volumen

Sad je jedino potrebno riješiti razlomak. (Jedan kubni metar jednak je zapremini od tisuću litara.)

I ne zaboravi 100%=1, 50%=0,5, 0,134%=0,00134 itd.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr