koja je razlika između bijelog i žutog zlata? kakvo je čisto zlato?(boja,tvrdoća...) hvala

Ime i prezime: Ana Tomas tomas_ana@hotmail.com

Čisto zlato, 24-karatno, je mekan žuti metal, često nedovoljno čvrst za izradu nakita (za više o samome zlatu - pogledaj bilo koji naš odgovor na pitanja o elementima). Zlato se može legirati s mnogim drugim metalima. Obično se dodaje srebro. Dodatak bilo kojeg metala mijenja mehanička svojstva. Legiranjem zlata s bijelim metalima, npr. paladijem (jeftinija verzija je nikal), dobiva se bijelo zlato koje je mnogo čvršće (čvrstoća nema veze s bojom) od čistog i najčešće se koristi za izradu nakita s dijamantima (dijamanti su bolje učvršćeni, a i boja se dobro slaže). Međutim, i bijelo zlato je pomalo žućkasto. Zato se često elektrolitski prevlači tankim slojem nekog plemenitog metala (rodij, platina).
U cijene se ne razumijem pa ti ne mogu reći što je skuplje. Ionako si ništa od toga ne mogu priuštiti. :)

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr