Jedan organski spoj sadrži 21,2 % ugljika, 5,3 % vodika, a ostatak je arsen i kisik.Iz 0,5 g tog spoja dobiveno je 0,802 g magnezijeva amonijeva arsenata.Izračunaj udio arsena i kisika u spoju. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru...

Ime i prezime: Matej Lakošeljac matej_lakoseljac@hotmail.com

Shvatim li pitanje doslovce, nije teško doći do odgovora: maseni udio arsena i kisika u spoju je ono što dobiješ kad od 100% odbiješ masene udjele ugljika i vodika, dakle 73,5%. Želiš li pak izračunati masene udjele arsena i kisika, trebat će ti i druga dva podatka. Maseni udio arsena u spoju dobit ćeš ako izračunaš maseni udio istog u amonijevom magnezijevom arsenatu (MgNH4PO4) te ga pomnožiš s masom dobivenog arsenata (čime dobivaš masu arsena u istom) i podijeliš s masom uzorka. Maseni udio kisika zatim dobiješ oduzevši masene udjele triju elemenata od 100%.
Empirijska formula spoja koju sam našao iz danih podataka je C4H12As2O i najvjerojatnije je u pitanju kakodilov oksid, [(CH3)2As]2O. Pomoću nje si možeš provjeriti jesi li dobro odredio masene udjele kisika i arsena.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr