Pozdrav! Molim za prosvjetljenje: Ako je standardna reakcijska entalpija nastajanja elementarnih tvari 0, kako onda odgovoriti na pitanje hoće li se osloboditi više energije pri nastajanju 1 mola kisika ili 1 mola dušika??? o.0 Hvala :)

Ime i prezime: Iris Martinovich mail.iris.m@gmail.com

Standardna promjena entalpije stvaranja elementarnih tvari je nula. To znači da je doprinos ukupnoj promjeni entalpije za reakciju u standardnom stanju od tih vrsta jednak nuli. Kada bi kisik i dušik nastajali iz ničega onda bi oslobođena energija bila jednaka nuli. Međutim, mi znamo da je to nemoguće; materija se ne može uništiti niti iz ničega stvoriti. U stvarnosti nastajanje elementarnih tvari je uvijek popraćeno raspadom nekih drugih tvari za koje standardna promjena entalpije raspada nije nula. Dakle, nije svejedno u kojem procesu nastaju kisik ili dušik, tako da će i oslobođena energija zavisiti od vrste reakcije i uvjeta pri kojima se odvija.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr