Poštovani, molim vas možete li mi pomoći pri rješavanju ovog zadatka: Treba izračunati molekularnu formulu spoja u kojem je maseni udio vode 0, 5115 a sasto ji se još od magnezijevog i sulfatnog iona! Ivana Vujčić

Ime i prezime: Ivana Vujčić ivana.vujcic@gmail.com

Pretpostavimo da na raspolaganju imamo 100 g tvari. To bi značilo da imamo 51,15 g vode i 48,85 g bezvodnog magnezijeva sulfata. Molarna masa vode iznosi 18.015 g/mol, a molarna masa magnezijava sulfata iznosi 120.415 g/mol. Slijedeći formulu n = m / M saznajemo da u 100 g tvari imamo 0,4056 mol magnezijeva sulfata i 3,227 mol vode. Ako podijelimo veći broj s manjim kako bi saznali u kom se omjeru nalaze te količine, dobit ćemo broj 7,96 koji je približno jednak 8 (jasno je da je broj molekula vode u formulskoj jedinki cijeli broj), što nam kazuje da je empirijska formula tog spoja MgSO4x8H2O.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr