Pozdrav postovana ekipo...javljam vam se po prvi put..i molim vas najiskreniuje da mi date rijesenje ovog zadatka..molim vas..profesor nam je dao kao vjezbu preko rasousta neke testove i ovaj ne mogu rijesiti..molim vas..potrebno mi je to do utorka ujutro..molim vas...zadat glasi ovako : "Spajanjem 60 grama zeljeza i 32 grama sumpora nastaje zeljezo (II) sulfid,(FeS)...Omjer masa Fe i S u FeS je 7:4. A)Odredi masu FeS koja ce nastati b)koje tvari ima viska i kolika je njena masa.. hvala vam velika unaprijed...!!!..

Ime i prezime: Adnan Beslic aadnan.beslic@live.com

Ako podijeliš 60 s 32 dobit ćeš broj 1,875, a kvocijent 7/4 jednak je 1,75. Dakle, jasno je da je željeza u suvišku.
Potom postaviš proporciju 7 : 4 = x : 32. Rješavanjem proporcije dobiješ da je x jednako 56. Dakle, ako je za 7 grama Fe potrebno 4 grama S, onda je za 56 grama Fe potrebno 32 grama S.
Masa željeza koja je u suvišku jednaka je 4 g.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr