Postovani,molim pomoc,ako je ikako moguce.. 1.Koja su fizikalna svojstva ionskih tvari i objasnite elektricna svojstva njihovih taljevina ili otopina.. 2. Predlozite postupak razdvajanja neke smjese tvari na temelju poznavanja njenog kemijskog sastava.. 3. Objasnite na atomskoj(molekulskoj) razini procese koji se zbivaju tjekom otapanja tvari 4. Sto su oligativna svojstva i navedite primjere 5. Opisite temeljne tipove kristalnih struktura izgradjenih od istovrsnih atoma i temeljne tipove kristalnih struktura binarnih spojeva te kako razlikovati njihove jedinicne celije 6. Objasnite povezanost elektronske strukture atoma i kemijskih ili apsorpcijskih spektara elementarnih tvari 7. Objasnite odnos elektronske strukture i velicine atomske vrste(npr.odnos velicine neutralnog atoma i atomskog iona) 8.Analizirati elektronsku konfiguraciju atoma i iona prvih cetiri perioda PES-a i kako prepoznati vrstu iona 9. Objasnite pojam izoelektronske veze,navedite primjere i usporedite njihove velicine Nadam se da mi mozete pomoci.

Ime i prezime: Eleni Toss elenitos5@hotmail.com

Ako te sve ovo stvarno zanima, najbolje bi bilo da po završetku srednje škole upišeš neki kemijski fakultet. A do toga preporučam poslužiti se srednjoškolskim udžbenicima koji bi trebali sadržavati odgovore na većinu tvojih pitanja. Ako nekih nema ili je to što tamo piše nerazumljivo ili možda u neskladu s drugim udžbenicima, svakako nam se opet javi, samo s konkretnijim pitanjima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr