Pozdrav! Moze objasnjenje?? Pise u udzbeniku: Ebulioskopska konstanta za vodu iznosi 0.52 K kg/mol, to znaci da otapanjem 1 mola bilo koje tvari, KOJA NE DISOCIRA, u 1 kg vode, vreliste otopine povisi za 0.52 K u odnosu na vreliste vode. I onda ispod toga primjer i slicica otapanja NaCl u vodi. Zar se natrijev klorid ne otapa tako da molekule vode okruze ione Na+ i Cl- (= disocijacija, tj. hidratacija)?? I 20 str. prije lijepo pise:" Otapanje kuhinjske soli dovodi do disocijacije (razlaganja na ione) i može se prikazati jednadzbom disocijacije: NaCl(s) -----> Na+(aq) + Cl-(aq) (i na ---> pise H2O) Na sto se onda odnosi ovo "koja ne disocira"?? Hvala, Iris M. :)

Ime i prezime: Iris Martinovic mail.iris.m@gmail.com

Natrijev klorid se doista otapa u vodi, i to prilično dobro ako smijem dodati. Vjerujem da je autor želio jednostavnije objasniti koligativna svojstva. Otapanje jednake množine NaCl će vrelište skočiti za 1,04 K, odnosno za 2 X 0,52 K. Ova dvojka govori na koliko "čestica" disocira svaka molekula NaCl.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr