kako da znamo koje su molekule polarne a koje nepolarne?

Ime i prezime: marija marić tinnna_16hotmail.com

Kovalentne veze različitih atoma redovito su manje ili više polarne, što ovisi o razlici između elektronegativnosti atoma, a njihov prostorni raspored određuje kako će biti s cijelom molekulom. Ako su simetrično raspoređene (npr. u suprotnim smjerovima kao kod ugljikovog dioksida ili usmjerene u vrhove pravilnog tetraedra kao kod tetraklormetana), električni dipolni momenti će se međusobno poništiti i molekula će biti nepolarna, a ako je raspored asimetričan, molekula će biti električni dipol (npr. voda, amonijak ili kloroform). Molekule jednostavnih ugljikovodika isto se svrstavaju u nepolarne jer su razlike u elektronegativnosti ugljika i vodika dovoljno male da se njihovi električni dipolni momenti mogu zanemariti.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr