Kako glasi formula natrijeva karbida? Koja je valencija ugljika u karbidima i je li ona stalna za sve karbide?

Ime i prezime: Nikola Štoković nikola.stokovic@gmail.com

Poznat je tek jedan natrijev karbid te nekoliko intersticijskih spojeva natrija i fulerena C60. Spomenuti karbid je zapravo etinid iliti acetilid, Na2C2, što će reći da se sastoji od natrijevih kationa i etinidnih aniona. Za osnovnoškolske pojmove sve ugljikovo može se nazvati četverovalentnim, izuzme li se ugljikov monoksid. Ili su prisutne četiri jednostruke veze, ili dvije jednostruke i jedna dvostruka, ili jedna jednostruka i jedna trostruka, ili dvije dvostruke, s tim da su kod karbida neke od tih veza ionske. No, u srednjoj se školi mogu već spominjati i oksidacijski brojevi.
Tako se može sa sigurnošću reći da su oksidacijski brojevi, može li ih se definirati, stalni za sve elemente u svim njihovim spojevima (s tim da se u jednom spoju može naći atoma istog elementa, a u različitim oksidacijskim stanjima), pa tako onda i za ugljik u karbidima. Naprosto zato što bi promjena oksidacijskih stanja značila da više nemamo isti spoj.
Ako si želio pitati je li ugljik u svim karbidima u istom oksidacijskom stanju, odgovor je ne. Karbidi su naime dosta raznolika družba i mogu se podijeliti u nekoliko osnovnih skupina: ionski karbidi (metanidi, etinidi i nekolicina kompliciranijih), karbidi lantanoida i aktinoida (sastavom MC, M2C3 ili MC2, a po prirodi vodiči neskloni uvijek s vodom davati etin), intersticijski karbidi prijelaznih metala (spojevi raznih sastava, ne uvijek stehiometrijski, struktura od jednostavnih do gadno kompliciranih, a svojstava u najmanju ruku raznolikih, od fantastično tvrdog i stabilnog titanijevog(IV) karbida do Mn3C kojeg će i voda razoriti) i na kraju kovalentni karbidi, s tim da se to svodi na spojeve ugljika s elektropozitivnijim nemetalima. Kod dobrog dijela tih spojeva nema previše smisla govoriti o oksidacijskim stanjima, a kamoli o nekakvim valencijama.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr