Zašto je bolje, općenito, preparirane kristale osušiti putem Büchnerovog lijevka i sisaljke, a ne jednostavno ih ostaviti da se suše na zraku? Kako nacrtati Lewisovu strukturu željezo(II)-sulfata i željezo(III)-sulfata. Zašto je bolje izbjegavati crtati Lewisove strukture iona metala d-bloka i f-bloka? Koje elemente simetrije nužno ima kristal rompskog sustava, a koje monoklinskog? Hvala !

Ime i prezime: Marija Cvetnić marija.cvetnic@skole.hr

1. Kad pripravljaš neki spoj u tekućem mediju ili ga samo prekristaliziraš, izvjesno je da će u matičnici zaostati kojekakve nečistoće koje vjerojatno ne želiš u svojem produktu. Stoga je mudro kristale što brže i bolje posušiti, a kod nekih preparacija i isprati s malo nekog čistog za produkt lošeg otapala. Ostaviš li mokre kristale da se suše, nečistoće iz matičnice će po isparavanju ostati na produktu pa će biti manje čist.

2. Nacrtaš željezov(II) ili željezov(III) kation i kraj njega sulfatni anion prikazan Lewisovom simbolikom.

3. Bolje je izbjegavati ih ako ih ne znaš crtati. A i zato jer Lewisova simbolika lijepo radi kod nemetala i organskih spojeva, a drugdje manje lijepo. Ponajviše zato što najbolje služi prikazivanju tipičnih kovalentnih struktura.

4. Lijepi rompski kristali skloni su duž svih svojih kristalografskih osi imati ili ravninu simetrije ili digiru, a oni holoedrijski oboje. Lijepi monoklinski imaju ravninu simetrije ili na nju okomitu digiru. Imaj na umu da veznik "ili" u hrvatskom jeziku nije isključiv.
Stvarni kristali pak ne moraju imati nikakvih elemenata simetrije, pa čak ni oni kubični. No, zato najmanje njihove prostorne jedinice uvijek imaju.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr