Poštovani! Jasno mi je da kisik ne gori, ali podržava gorenje, jasno mi je i da vodik gori, ali nikako mi nije jasno da vodik ne podržava gorenje. Kako uopće može ne podržavat gorenje - zar se neće odmah zapaliti čim je blizu njega vatra ? Molim Vas da mi ovo pojasnite. Unaprijed hvala, Ivan Miličević

Ime i prezime: ivan miličević mistewrong.yea@hotmail.com

To što će se vodik zapaliti ne znači da podržava gorenje, već da gori. Izjava da vodik ne podržava gorenje znači da zapaljive tvari neće gorjeti ukoliko se nađu u atmosferi vodika.
Zamisli da imaš zatvorenu posudu i u toj posudi plinski upaljač. Neka upaljač uz to bude takav se može kresnuti na daljinsko upravljanje, tako da ne moramo otvoriti posudu (jer bi tada odmah nešto zraka ušlo unutra). Ako je ta zatvorena posuda ispunjena zrakom, paljanjam upaljača, plin će gorjeti kao i izvan posude. Ako je pak posuda napunjena kisikom, plin će po paljenju gorjeti bitno intenzivnijim plamenom nego li u prvom slučaju. No, ako posudu napunimo vodikom, upaljač ne ćemo moći upaliti. On će davati iskru i ispuštati plin, ali se plin uopće neće zapaliti. Tako vodik ne podržava gorenje.
Nadam se da ti je sada jasnije.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr